مرتب، ردیف و صاف کردن دندان‌های کج و روی هم با ارتودنسی


مرتب

کجی و نامرتبی دندان‌ها مشکلات زیادی در زیبایی چهره و سلامتی بوجود می‌آورند. داشتن دندان‌های نامرتب طبیعتا از زیبایی صورت کاسته و موجب عدم‌تقارن در چهره می‌شود. لبخند زیبا همه را جذب خود می‌کند. این بدین معناست که ما همه دوست داریم محبوب باشیم و با لبخند زیبا با همه، خصوصا افراد شاد ارتباط برقرار کنیم. مرتب کردن دندان‌ها یکی از روش‌های درمانی ارتودنسی است که در طی آن دندان‌های کج، نامرتب و حتی برخی ناهنجاری فک از جمله کجی فک نیز اصلاح می‌شود. متخصص ارتودنسی برای رفع چنین مشکلاتی از درمان‌های مختلفی چون سیم‌کشی دندان‌ها و یا تجهیزات مختلف ارتودنسی مانند هدگیر استفاده می‌کند تا به نتیجه مطلوب برسد.

از آن جایی‌که، مرتب کردن دندان‌ها فرایندی است که نیازمند زمان است، به‌همین دلیل بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند از ارتودنسی اجتناب کرده و یا آن را به تاخیر بیندازند. فراموش نکنید که هرچه دیرتر اقدام کنید مشکل پیچیده‌تر و حادتر می‌شود و در نتیجه درمان نیز طولانی‌تر خواهد شد. بهتر است در صورت وجود مشکل هرچه سریع‌تر به متخصص ارتودنسی مراجعه کرده و جویای راهی برای مرتب و صاف کردن دندان‌های خود باشید. راه‌های زیادی برای انتخاب و درمان کجی و نامرتبی دندان‌ها وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند. در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر عبدالهی از شیوهای متفاوت ارتودنسی در درمان و اصلاح نامرتبی دندان مانند استفاده از بریس‌های سرامیکی و نامرئی، نگهدارنده‌ها و جراحی فک استفاده می‌شود. برای آگاهی بیشتر درباره انواع روش‌های ارتودنسی برای مرتب، ردیف و صاف کردن دندان‌های کج و روی هم و همچنین رزرو نوبت در کلینیک تخصصی دکتر عبدالهی با شماره‌های 02122799264 و 02122799232 تماس حاصل نمایید.

مزایای ردیف کردن دندان‌ها

برخی از مزایای مرتب کردن دندان:

  • ردیف کردن دندان‌ها به‌طور چشمگیر جذابیت لبخند و همچنین اعتماد به‌نفس را افزایش می‌دهد. این امر به ‌نوبه خود می‌تواند موجب افزایش موفقیت‌های اجتماعی و حرفه‌ای در یک فرد شود.
  • مرتب کردن دندان‌ها موجب بهبود عملکرد دندان‌ها می‌شود. با ردیف کردن دندان‌ها در ارتودنسی فشار وارده بر دندان‌ها هنگام صحبت کردن، جویدن و حرکت دندان‌ها متعادل شده و در نتیجه موجب سلامت طولانی‌مدت در دندان ها، لثه و استخوان فک می‌گردد.
  • تمیز کردن دندان‌های صاف و مرتب راحت‌تر از دندان‌های کج و نامرتب است به‌همین دلیل دندان‌های صاف کمتر در معرض خطر پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه قرار می‌گیرند.

مشکلاتی که با ارتودنسی برطرف می‌شوند

 در این قسمت به معرفی مشکلاتی می‌پردازیم که با ارتودنسی قابل درمان هستند:

شلوغی و نامنظمی بیش از حد

1مرتب

شلوغی بیش از حد یا همان نامرتبی شدید زمانی رخ می‌دهد که به‌ دلیل عدم وجود فضای کافی برای رویش دندان ها و یا عدم تناسب سایز دندانها و سایز فک، دندان‌ها روی هم و نامرتب رشد می‌کنند.

کجی دندان‌ها

2مرتب

وقتی دندان‌ها در یک وضعیت صحیح رشد نکرده و نسبت به یکدیگر در یک حالت زاویه قرار داشته و یا مجزا ازهم رشد کنند در اصطلاح  کجی دندان اتفاق می‌افتد.

کراس بایت

3مرتب

کراس بایت حالتی است که در آن دندان‌های فوقانی و تحتانی  به‌طرز صحیح روی هم قرار نگرفته‌ا‌ند. در کراس بایت دندان‌های فوقانی فک بالا داخل‌تر از دندان‌های فک پایین قرار دارند.

اپن بایت

4مرتب

اپن بایت ناهنجاری است که در آن هنگام بسته بودن فک، بین دندان‌های فک بالا و پایین فاصله وجود دارد. در این حالت در اصل دندان‌های بالا و پایین کاملا روی هم قرار نمی‌گیرند.

فاصله بین دندان‌ها

5مرتب

هنگامی که اندازه دندان‌ها کوچک بوده و یا تعداد دندان‌ها کافی نباشد فضای لثه کاملا پر نشده در نتیجه مشکل فاصله بین دندان‌ها رخ می‌دهد.

گزینه‌های ردیف کردن دندان‌ها

بریس‌ها

 در این قسمت به معرفی برخی از رایج‌ترین و پرطرفدارترین بریس‌ها می‌پردازیم که میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا از مزایای آن بهره می‌برند.

اینویزالاین

مرتب6

مهمترین مزیت بریس‌های اینویزالاین (نامرئی) این است که هیچ فلز و یا سیمی در آن بکار نرفته است. در این ارتودنسی، درعوض یک بریس کاملا شفاف شبیه به محافظ لثه روی دندان‌ها را کاملا پوشانده بطوریکه اصلا دیده نمیشوند. این بریس‌ها متحرک هستند ولی باید تمام مدت روی دندان‌ها قرار بگیرند و فقط هنگام خوردن و یا مسواک زدن آن‌ها را از دهان خارج کرد. درمان‌های ارتودنسی معمولا 9 تا 18 ماه طول می‌کشند و می‌توانند  قوس دندان‌ها را کاملا صاف و مرتب کنند. الاینرهای نامرئی دیگری هم در حوزه دندانپزشکی وجود دارند اما اینویزالاین رایج‌ترین بریس نامرئی در سراسر دنیا شناخته شده‌است.

بریس‌های معمولی

7مرتب

بریس‌های معمولی فلزی با فشار تدریجی به دندان‌ها موجب می‌شوند دندان‌ها در وضعیت مطلوب حرکت کرده و جابجا شوند. بریس‌های معمولی یکی از موثرترین و مقرون‌ به‌صرفه‌ترین روش‌های ردیف کردن دندان‌ها هستند اما به دلیل ظاهری که دارند بسیاری از انتخاب آن‌ها خودداری می‌کنند.

بریس‌های سرامیکی

8مرتب

در این بریس ها،براکت‌ها و سیم‌ها کاملا نامرئی نیستند بلکه شفاف بوده و کمتر جلب توجه می کنند و از لحاظ زیبایی نیز کاملا پسندیده و مناسب هستند.

بریس‌های لینگوال

9مرتب

بریس‌های لینگوال کاملا پنهان هستند. براکت‌ها و سیم‌ها در این نوع ارتودنسی داخل دهان و دور از دید کارگذاشته می‌شود. نحوه عملکرد بریس‌های لینگوال شبیه به بریس‌های ثابت بوده و بیشتر مشکلات دندانی از جمله شلوغی دندان‌ها با این نوع ارتودنسی قابل درمان است.

طول درمان در بریس‌های لینگوال به شرایط خاص بستگی دارد اما معمولا 6 تا 24 ماه طول می‌کشد. بریس‌های لینگوال به‌جزء مشکل فاصله بین دندان‌ها، می‌توانند قوس کامل دندان‌ها را درمان کنند. این بدین معناست که بریس‌های لینگوال برای درمان تمام مشکلات دندانی مناسب نیستند.

ریتینرها

10مرتب

ریتینرها (نگهدارنده‌ها) انواع متحرک و ثابت دارند و نقش آنها نگهداری نتیجه درمان بوده و دندانها را در وضعیت نهایی درمان حفظ میکنند.به این ترتیب ریتینرها بعد از خارج کردن بریس ها استفاده میشوند.

هدگیر

11مرتب

در کل به تجهیزات و ابزار ارتودنسی که تمام قطعات آن قابل رویت بوده و بیرون از دهان کارگذاشته می‌شوند و به سر، گردن و گونه‌ها چفت می‌شود، هدگیر گفته می‌شود. این ابزار برای بسیاری از شرایط خاص ارتودنسی بکار می‌روند. تمام ابزار و تجهیزات ارتودنسی یک هدف مشترک دارند  و آن‌هم ایجاد فضای مناسب برای حرکت کردن و ردیف کردن دندان‌ها در موقعیت بهتراست.

اکسپندرها

مرتب12

اکسپندر (وسیع کننده کام) نوعی ابزار ارتودنسی است که می‌تواند ناهنجاری‌های مربوط به سقف دهان یا کام را برطرف کند. این دستگاه به‌آرامی، فک بالا و کام ( سقف دهان) را عریض می‌کند. اکسپندرها می توانند از شدت مشکلات مرتبط با کوچک بودن فک بالا پیشگیری کرده و یا آن‌ها را اصلاح کرده و یا در نهایت کاهش دهند.

هزینه

صاف و ردیف کردن دندان‌ها در واقع نوعی درمان زیبایی در دندانپزشکی هستند. هزینه‌ها در درمان‌ها متفاوت هستند. در صورت مقایسه فقط باید گفت که بریس‌ها و ریتینرها کمترین قیمت را داشته و روش‌های دیگر مانند جراحی گران‌تر از بریس‌ها هستند. بنابراین دقت در انتخاب روش و متخصص ارتودنسی از ارزش بالایی برخوردار است چراکه طول درمان ممکن است مدت‌ها طول بکشد.

پاسخی بگذارید

به این پست امتیاز دهید.
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu