چگونه می‌توان از لکه‌ دار شدن براکت سرامیکی جلوگیری کرد؟


lak-beraket-seramik1

در ارتودنسی شفاف از براکت‌های سرامیکی یا پورسلنی یا در برخی موارد از براکت‌های پلاستیکی استفاده می‌شود. این براکت‌ها شفاف یا به رنگ دندان هستند بنابراین معمولاً بهتر از براکت‌های فلزی با رنگ دندان‌ها ترکیب و سازگار شده و ظاهر بهتری ایجاد می‌کنند. در گذشته این نوع ارتودنسی فقط با براکت‌های سرامیکی و سیم‌های فلزی انجام می‌شد حال آن که امروزه سیم‌های همرنگ دندان نیز ساخته شده و باعث می‌شود که سیم‌کشی دندان‌های شما جلب توجه کمتری داشته باشند. برخلاف ارتودنسی با براکت‌های فلزی که در گذشته انجام می‌شد، ارتودنسی با براکت‌های سرامیکی همرنگ دندان است. به هر حال، اگر از براکت‌های سرامیکی به طور صحیح مراقبت نشود به راحتی لکه‌دار می‌شوند.

چگونه می‌توان از لکه‌‌دار شدن براکت‌ سرامیکی جلوگیری کرد؟

حفظ ظاهر و لکه‌دار نشدن براکت‌های سرامیکی به میزان زیادی به بهداشت دهان و دندان شما مرتبط است. هر چه شما بهتر به دستورالعمل‌های مراقبتی توجه کرده و آنها را به کار ببندید، احتمال لکه‌دار شدن ارتودنسی شفاف شما کمتر خواهد شد.

پس از مصرف هر وعده غذایی دندان‌های خود را مسواک بزنید

دندانپزشکان به اندازه کافی در مورد مسواک زدن تأکید نمی‌کنند. این کار باید به دلیل اهمیتی که دارد از اولین سال‌های زندگی به کودک آموزش داده شود. عادت مسواک زدن بلافاصله پس از مصرف هر وعده غذایی با وجود ارتودنسی در دهان باعث می‌شود که رنگ و بوی غذا از روی دندان‌ها شسته شوند و دهان تمیز شود. با این کار همچنین از پوسیدگی دندان به دلیل گیر افتادن باقیمانده مواد غذایی بین دندان‌ها پیشگیری می‌شود.

به طور مرتب نخ دندان کشیده و دهان خود را بشویید

کشیدن نخ دندان و شستن دندان‌ها با دهان‌شویه باعث می‌شود که همه باقیمانده غذاها در همه قسمت‌های دهان و قسمت‌هایی که دسترسی به آنها دشوار است پاک شوند. در صورتی که این کار به طور صحیح و مرتب انجام نشود، براکت‌های سرامیکی تغییر رنگ داده و در نهایت لکه‌دار می‌شوند.

ترک مصرف دخانیات

سیگار کشیدن علاوه بر این که باعث تغییر رنگ و لکه‌دار شدن دندان‌ها می‌شود بلکه رنگ براکت‌های سرامیکی را نیز تغییر میدهد. نیکوتین باعث زرد شدن لیگاتورهای ارتودنسی نیز می‌شود که منظره بسیار نازیبایی ایجاد می‌کند. نیکوتین همچنین باعث ایجاد لکه‌های عمیق می‌شود که برطرف کردن آنها بسیار دشوار است.

پرهیز از خوردن برخی انواع غذاها

متأسفانه، بسیاری از مردم می‌دانند که باید از کدام غذاها دوری کنند. افرادی که براکت سرامیکی دارند باید از خوردن غذاهای حاوی گوجه و رب‌گوجه پرهیز کنند. همچنین این افراد نباید خردل مصرف کنند زیرا باعث ایجاد لکه‌های زرد روی براکت‌های آنها می‌شود. قهوه و نوشیدنی‌های تیره رنگ مانند نوشابه نیز نباید در این دوران مصرف شوند.

از خمیردندان‌های سفید کننده استفاده نکنید

بسیاری از مردم فکر می‌کنند که استفاده از خمیردندان‌های سفید کننده از لکه‌دار شدن براکت‌ سرامیکی جلوگیری می‌کند اما واقعیت این است که این گونه نیست. البته دندان‌ها و براکت‌های سرامیکی شما سفید می‌شوند، اما مشکل زمانی مشخص می‌شود که شما براکت‌ها را بردارید. دندان‌های شما در قسمت‌هایی که روی آن براکت وجود داشته است لکه‌دار شده و تغییر رنگ داده است.

لیگاتورهای خود را به طور مرتب تعویض کنید

لیگاتورها کش‌هایی هستند که به براکت‌ها وصل می‌شوند. در بسیاری از موارد، لیگاتورهای مورد استفاده همراه با براکت‌های سرامیکی شفاف هستند. این لیگاتورها به راحتی لکه‌دار می‌شوند و به همین دلیل باید آنها را به طور مرتب تعویض کنید تا از مشخص شدن لکه روی آنها پیشگیری شود. امروزه می‌توان ارتودنسی رنگی نیز برای سرگرمی بیشتر انجام داد که بیشتر در بین نوجوانان محبوبیت دارد.

به موقع به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید

همیشه به موقع به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید و برای قرار ملاقات خود با پزشک اهمیت قائل شوید. معمولاً مراجعه به متخصص هر 4 تا 6 هفته یک مرتبه انجام می‌شود. متخصص ارتودنسی این فرصت را خواهد داشت که بریس‌های شما را تنظیم کرده و وضعیت براکت‌های سرامیکی شما را نیز معاینه کرده و مورد ارزیابی قرار دهد. چشم‌پوشی یا فراموش کردن این مراجعات باعث کند شدن فرایند ارتودنسی یا حتی برگشت مراحل آن می‌شود.

پاسخ دهید

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu