نحوه استفاده از مسواک و مسواک بین دندانی در درمان ارتودنسی (سیم کشی)


mesvakkkkorthooo

سیم‌های ارتودنسی ثابت به مراقبت دندانی پیچیده نیاز دارند زیرا دارای گوشه‌ها و زوایایی هستند که تمیز کردن آنها دشوار است. ولی همان اصول اولیه معمول برای بهداشت دهان و دندان برای ارتودنسی ثابت نیز صادق است. تنها تفاوت مسواک زدن دندان‌های دارای براکت متصل به دندان، آن است که سر مسواک، 45 درجه به سمت پایین و سپس به سمت بالا برای هریک از دندان‌ها به‌طور جداگانه، حرکت می‌کند. این امر، موجب اطمینان از این نکته می‌شود که بقایای موادغذایی و پلاک از همه سطوح، پاک می‌شوند. البته، مراقبت از دندان‌های دارای سیم کشی ثابت، باید مدت زمانی بیش از مراقبت دندانی معمول، به‌طول بینجامد. مدت زمان ایده‌آل برای مسواک زدن دندان‌های بدون براکت حدود 3 دقیقه است درحالیکه به‌طور کلی ممکن است 5 دقیقه برای نظافت دندان‌های دارای براکت، وقت بگذارید. بنابراین، به مسواک زدن کامل برای 3 دقیقه، نیازی نیست. پس از صبحانه و ناهار، یک نظافت سطحی کافی است. یک مرتبه در روز، ترجیحا شب‌ها، پلاک دندانی باید به‌طور کامل برداشته شود. بنابراین، پنج دقیقه کامل را باید شب‌ها پیش از خواب، وقت بگذارید.

مسواک زدن برای سیم کشی ارتودنسی

یک مسواک نرم یا یک مسواک دو سطحی (با پرزهای کوتاه در وسط و پرزهای بلندتر در حاشیه‌ها) می‌تواند موثر باشد. اگر مسواک برقی با دقت استفاده شود، می‌تواند به همان اندازه مفید باشد. ولی اطمینان حاصل کنید که مسواک برقی در حالت متوسط قرار داشته باشد و لرزش‌های مسواک، موجب برخورد پشت آن به سیم‌های دندانی نشود.

شما باید حداقل دو مرتبه در روز (ترجیحا پس از هر وعده غذایی)، با خمیردندان حاوی فلوراید مسواک بزنید. به خاطر داشته باشید همه سطوح دندانی را مسواک بزنید: جلو، پشت، و سطوح جویدن. برای نظافت سطوح بین سیم‌ها و دندان‌ها، بین براکت‌ها و لثه‌ها، جایی که ذرات موادغذایی گیر می‌کنند، مراقبت ویژه به‌عمل آورید.

اینجا یک روش مسواک زدن را به شما پیشنهاد می‌کنیم: با سطوح جلویی شروع کنید، نوک پرزها را صاف روی دندان‌هایتان قرار دهید و با حرکات دورانی کوچک، به آرامی آنها را تمیز کنید. برای نواحی بین سیم‌ها و لثه‌ها، مسواک را به سمت خط لثه خم کنید (برای دندان‌های پایینی به سمت پایین، و برای دندان‌های بالایی به سمت بالا) درحالیکه حرکت دورانی را حفظ می‌کنید. پس از آن، با حرکت ثابت جلو و عقب، به سراغ سطوح جویدن دندان‌های بالایی و پایینی بروید. در نهایت، با مسواک زدن دقیق سطوح عقب دندان‌ها، به همان ترتیب که برای سطوح جلویی عمل کردید، کار مسواک زدن را پایان دهید.

مسواک زدن بین دندان‌ها 

اگر با تمیز کردن نواحی نزدیک براکت‌ها و سیم‌ها مشکل دارید، ابزارهای ویژه‌ای برای کمک به حل این مشکل، وجود دارند. یکی از آنها مسواک بین دندانی است. این نوع مسواک، دسته‌ای از پرزها را دارد که مانند برس شیشه شوی، دورتادور آن را پوشانده‌اند. از این مسواک، به ‌آرامی و با دقت برای تمیز کردن فضای بسیار کوچک زیر سیم‌ها و اطراف کش‌ها و براکت‌ها، استفاده کنید. استفاده از مسواک‌های بین دندانی برای تمیز کردن پلاک، موثرتر است و نسبت به خلال دندان، به عمق بسیار کمتری نفوذ می‌کند. هنگام لحاظ نمودن مسائل مربوط به سلامت دهان و دندان که بیماران ارتودنسی با آن روبرو هستند، نیاز به گزینه‌ای با استفاده آسان‌تر برای سلامت درازمدت دهان و دندان، اهمیت ویژه‌ای دارد.

پاسخی بگذارید

به این پست امتیاز دهید.
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu