نگهداری نتیجه‌ی درمان ارتودنسی یا Retention


هنگامی که دوره‌ی فعال درمان پایان می‌یابد، براکتهای شما برداشته می‌شوند. گام بعدی نگهداری نتیجه‌ی درمان ارتودنسی یا Retention نامیده می‌شود. نگهدارنده‌ها برای حفظ موقعیت جدید دندانها استفاده می‌شوند تا زمانی که استخوان، لثه‌ها و عضلات شما با وضعیت جدید دندانها هماهنگ شوند. شما باید این نگهدارنده‌ها را براساس دستورات داده شده استفاده نمائید وگرنه دندانهای شما ممکن است به سمت وضعیت اولیه‌شان حرکت کنند و دستاوردهای حاصل از براکتهای شما از دست بروند.

 

نگهداری نتیجه‌ی درمان ارتودنسی - تصویر شماره 1

 

ما مدت زمان استفاده از نگهدارنده‌ها را برای شما تعیین می‌کنیم. این زمان برای بیماران مختلف متفاوت است. عده‌ای از بیماران می‌بایست نگهدارنده‌ها را مدت بیشتری استفاده کنند تا مانع جابجایی دندان‌ها ‌شوند. در برخی از بیماران ممکن است استفاده از نگهدارنده‌های ثابت ضرروی باشند. این نوع نگهدارنده‌ها شامل سیم‌های ویژه و ظریفی است که از پشت به دندانها چسبیده می‌شوند. در این موارد شما باید مراقب باشید تا فشار شدیدی به آن‌ها وارد نکنید تا دچار شکستگی و یا تغییر شکل نشوند زیرا ممکن است باعث بهم ریختگی مجدد دندان‌ها شوند. همچنین رعایت بهداشت دقیق به منظور تمیز نمودن دندان‌ها در آن ناحیه بسیار مهم است. دوره نگهداری بخش مهمی از درمان شماست و نباید در مورد آن سهل‌انگاری کنید.
به یاد داشته باشید که پلاک‌های نگهدارنده را در دهان قرار دهید نه در جیبتان!!! آنها هنگامی که طبق دستورات استفاده شوند سودمند خواهند بود. ضمناً پس از هر وعده خوراک آنها را با مسواک شستشو دهید.
برداشتن یا گذاشتن پلاک را به آرامی و با نیروی ملایم انجام دهید. از بازی کردن با پلاک توسط زبان خودداری کنید. این عمل می‌تواند باعث ایجاد صدا و ناراحتی دیگران شده و در نهایت موجب شکستن یا کج شدن پلاک شما شود.

  • طعم دهان: گاهی طعم پلاستیک در ابتدای استفاده از پلاک در دهان وجود دارد که به زودی بر طرف خواهد شد.
  • صحبت کردن: معمولا ظرف 2 یا 3 روز استفاده از پلاک، صحبت کردن شما به حالت طبیعی بر می‌گردد. خواندن یک متن با صدای بلند به این امر کمک می‌کند.

 

نگهداری نتیجه‌ی درمان ارتودنسی - تصویر شماره 2

 

توجه: مطمئن‌ترین مکان برای پلاک شما، داخل دهان شماست. اگر آن را از دهان خارج کردید به نکات زیر توجه کنید:

  • آن را داخل جیب خود نگذارید چون ممکن است بشکند.
  • آن را داخل دستمال کاغذی نپیچید، چون ممکن است مجبور شوید داخل یک سطل آشغال را جستجو کنید!
  • آن را در دسترس دیگران قرار ندهید. برادر یا خواهر کوچک شما و حتی حیوانات خانگی ممکن است آن را بردارند.
  • اگر آن را از دهان خارج کردید حتما آن را داخل جعبه پلاستیکی با درب مناسب قرار دهید و اسم، آدرس و شماره تلفن خود را در داخل جعبه با چسب بچسبانید. این جعبه را می‌توانید از ما دریافت کنید.

پاسخی بگذارید

به این پست امتیاز دهید.
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu