هزینه‌ و‌ تعرفه قیمت درمان‌ ارتودنسی و سیم کشی دندان


COST

هزینه ارتودنسی می‌تواند سهم زیادی از بودجه خانواده را به خود اختصاص دهد. هزینه بریس یا سایر روش‌های درمانی ارتودنسی هرگز نباید شما را از رسیدن به لبخندی که همیشه خواستار آن بوده‌اید، باز دارد. به دست آوردن لبخندی زیبا یک سرمایه‌گذاری بزرگ است؛ زیرا شما در حال سرمایه‌گذاری بر روی خودتان هستید، که می‌تواند سود آن را به صورت افزایش اعتمادبه‌نفس، ارتقاء شغلی و بهبود روابط به شما بازپرداخت نماید.

 همواره میتوانید سوالات خود در زمینه ارتودنسی نامرئی را اینجا مطرح کنید.

دندان‌ها نقش مهمی در زیبایی صورت بازی می‌کنند، اما همه افراد با دندان‌های زیبا متولد نمی‌شوند. ارتودنسی روش است که می‌تواند زیبایی را به دندان‌های شما بازگرداند، اما هزینه‌های بالای ارتودنسی نباید مانع به دست آوردن زیبایی دلخواه شما شود. عوامل زیادی از جمله شدت بیماری، طول درمان و هزینه انواع تجهیزات ارتودنسی، بر قیمت ارتودنسی تأثیر می‌گذارند؛ ما سعی داریم در اینجا آن‌ها را مرور کرده و برای کاهش و مدیریت هزینه‌ها راه‌حل‌هایی را ارائه نماییم.

برای اطلاع از ویژگی‌های انواع ارتودنسی به همراه اطلاع از مزایا، معایب و هزینه‌ی آن‌ها در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر عبدالهی و هم‌چنین رزرو نوبت با شماره‌های 02122799264 و 02122799232 تماس حاصل فرمایید. سوالات خود در مورد هزینه ارتودنسی نامرئی را اینجا مطرح نمائید.

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی شاخه‌ای از دندانپزشکی است که مختص درمان ناهنجاری‌های مربوط به رشد فک و دندان‌ها می‌باشد. متخصص ارتودنسی، دندانپزشکی است که به منظور دستیابی به سطح بالاتری از مهارت‌های ارتودنسی، به صورت ویژه‌ای آموزش دیده است.

بریس‌ها چگونه باعث صاف شدن دندان‌ها می‌شوند؟

بریس‌ها از فشار دائمی و ملایم استفاده می‌کنند که در طول زمان دندان‌ها را به سمت موقعیت مناسب خود حرکت می‌دهد. بریس‌های شما در هر لحظه از درمان ارتودنسیتان در حال عمل هستند. دو جزء اصلی بریس‌های ثابت عبارتند از:

 •  براکت‌هایی که روی دندان‌های شما قرار می‌گیرند.
 •  آرچ وایر اصلی که براکت‌ها را به هم متصل می‌کند.

براکت یک قطعه فلزی یا سرامیکی شکل گرفته است که روی هر دندان قرار می‌دهیم. آرچ وایر به شکل منحصر به فردی برای هماهنگی مناسب دندان‌های شما ایجاد شده است. سیم‌ها از بین براکت‌ها رد می‌شوند و از آنجایی که سیم‌ها تمایل به بازگشت به شکل اولیه خود را دارند، برای حرکت دادن دندان‌های شما فشاری اعمال می‌کنند. دندانتان را که روی استخوان فک خود قرار دارد، تصور کنید. با ایجاد فشار بر روی یک طرف از سمت آرچ وایر، استخوان سمت دیگر صاف می‌شود و به دندان اجازه می‌دهد تا به حرکت درآید. استخوان جدید در محلی که دندان از آن حرکت کرده است، قرار می‌گیرد. گاهی اوقات کش‌هایی (نوار لاستیکی) به بریس‌های شما متصل می‌شوتد که دقیقا فشار مناسب برای حرکت دندان‌ها را اعمال می‌کنند. به منظور ایجاد این نیرو به طور ثابت، لازم است کش‌ها به صورت تمام وقت استفاده شوند و هر روز تعویض گردند. پاسخ دندان‌ها به الاینرهای متحرک یکسان است، اما نیروها توسط خود تنظیم کننده‌ها اعمال می‌شوند که برای قرار دادن دندان‌ها در موقعیت پیش بینی شده خود ساخته شده‌اند و در هنگام استفاده، به آرامی آن‌ها را به این موقعیت هدایت می‌کنند. به این ترتیب هر الاینر دچار یک تغییر رو به افزایش کوچک می‌شود.

دندانهایتان را ارتودنسی کنید و درمان خود را مانند راز نزد خود نگه دارید!

سن مناسب برای انجام درمان ارتونسی چه زمانی است؟

سن مناسب می‌تواند هر سنی باشد. معاینه زودهنگام ما را قادر می‌سازد تا تعیین کنیم مشکل یک کودک برای حداکثر بهبود، در حداقل زمان و با کمترین هزینه، چه زمانی باید درمان شود. تکنیک‌های درمانی خاصی برای بیماران بین 6 تا 11 ساله مفید است. درمان در طول این مراحل رشد می‌تواند نتایجی را حاصل کند که پس از پایان رشد صورت و استخوان فک ممکن نخواهد بود. به طور کلی درمان کامل ارتودنسی با بریس، زمانی است که همه دندان‌های دائمی در جای خود قرار گرفته باشند و اغلب در سن 12 یا 13 سالگی شروع می‌شود.

چه مشکلات دندانی نیاز به درمان ارتودنسی دارد؟

 •  شلوغ یا ناهمواری دندان‌ها
 •  فاصله غیر طبیعی بین دندان‌ها، اغلب به این دلیل اتفاق می‌افتد که دندان‌ها کوچک هستند و یا افتاده‌اند و یا قوس دندانی (استخوان قوسی شکل فک که از دندان‌ها محافظت می‌کند) بیش از حد پهن است.
 •  دندان‌های نیش (دندان‌های جلویی) که روی هم قرار نمی‌گیرند.
 •  اپن بایت، که زمانی اتفاق می‌افتد که دندان‌های نیش بالا و پایین در هنگام گاز گرفتن با یکدیگر تماس پیدا نکنند، به این ترتیب تمام فشار ناشی از جویدن روی دندان‌های عقب قرار می‌گیرد و منجر به مشکل در جویدن و سایش بیش از اندازه دندان می‌شود.
 •  اوربایت یا اورجت، که در آن دندان‌های نیش بالا ،اغلب ناشی از کوتاه‌تر بودن قابل توجه فک پایین نسبت به فک بالا، جلو آمده‌اند.
 •  نیش عمیق یا بسته، اوربایت بیش از حد که در آن دندان‌های نیش پایین بیش از حد نزدیک یا در داخل بافت لثه یا کام پشت دندان‌های بالا قرار دارند.
 •  کراس بایت، که در آن فک پایین جلو آمده که بلندتر از فک بالا است، باعث می‌شود دندان‌های جلویی یا عقبی فک بالا در داخل دندان‌های پایینی قرار بگیرند.

عوامل مهم در تعیین هزینه‌ و قیمت ارتودنسی

به‌طورکلی هزینه درمان ارتودنسی به موارد زیر بستگی دارد:

 • شدت و پیچیدگی مشکلاتی که توسط درمان ارتودنسی نیاز به اصلاح دارد.
 • طول درمان 
 • طرح و روش درمان
 • نوع بریس‌ها 
 • استفاده از تجهیزات ارتودنسی 
 • نیاز یا عدم نیاز به عمل جراحی
 • تخصص و مهارت متخصص ارتودنسی
 • مکان متخصص ارتودنسی (کشور، استان، شهر یا شهرستان)

در اینجا ما به مهم‌ترین عوامل اصلی تعیین هزینه سیم کشی دندان اشاره خواهیم کرد:

شدت مشکلات دندانی

COST1

مشکلات ارتودنسی یکسان نیستند و هزینه ارتودنسی به میزان زیادی به‌شدت و نوع درمان مورد نظر بستگی خواهد داشت. بسیاری از مشکلات ارتودنسی نیاز به درمان‌های ساده دارند و ممکن است هزینه آن بسیار پایین‌تر از آنچه شما تصور می‌کردید، باشد. هرچه انحراف دندان‌ها بیشتر باشد و هرچه دندان‌های بیشتری نیاز به تغییر موقعیت داشته باشند، بر هزینه و نوع بریس‌های ارتودنسی اثر خواهد گذاشت.

انواع بریس‌ها

بسته به نوع بریس انتخابی شما، هزینه‌ها متفاوت خواهد بود. از لحاظ قیمت بریس‌های فلزی ، مناسب‌ترین گزینه برای ارتودنسی هستند. درحالی‌که بریس‌های جدید (بریس‌های شفاف و یا سرامیکی) کمتر قابل روئیت و یا تقریباً نامرئی هستند، اما ممکن است از لحاظ هزینه دو برابر بریس‌های معمول باشند. انواع بریس‌های رایج و هزینه‌های مرتبط با آن:

بریس‌های فلزی معمول

COST2

اغلب افراد با این نوع بریس‌ها آشنا هستند. ارتودنسی فلزی معمولاً ارزان‌ترین گزینه هستند و برای درمان‌های گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند. آن‌ها شامل براکت‌های فلزی هستند که به‌طور مستقیم به دندان‌های شما متصل می‌شوند؛ سپس توسط سیم‌های فلزی به یکدیگر متصل شده و توسط باندهای الاستیک در محل ثابت می‌شوند. این سیم‌ها در طول زمان مجدداً تنظیم می‌شوند تا دندان‌ها به سمت موقعیت دلخواه حرکت داده شوند.

بریس‌های سرامیکی

COST3

بریس‌های سرامیکی کمتر از بریس‌های فلزی در معرض دید قرار دارند. بریس‌های سرامیکی کمی گران‌تر از بریس‌های فلزی هستند؛ دلیل اصلی این است که متوسط زمان درمان با بریس‌های سرامیکی کمی بیشتر است. این نوع بریس بیشتر در معرض آسیب‌دیدگی قرار دارند، که همین امر می‌تواند طول درمان را افزایش دهد. اگر شما در شهر کوچکی زندگی می‌کنید، ممکن است دسترسی به این بریس‌ها کمی سخت‌تر بوده و هزینه شما را افزایش دهد. برخلاف براکت‌های فلزی، براکت‌های سرامیکی شفاف بوده یا به رنگ دندان‌ها ساخته می‌شوند. سیمی که آن‌ها را به هم متصل می‌کند نیز همرنگ آن‌ها ساخته می‌شود تا ظاهر بریس‌ها کمتر جلب‌توجه کند. به‌طورکلی فرایند درمان بسیار مشابه بریس‌های فلزی است. تنها توجه داشته باشید که استفاده از آن‌ها کمی سخت‌تر است.

بریس‌های نامرئی

COST4

ارتودنسی نامرئی گزینه‌ای محبوب‌تر برای کسانی است که به دنبال پنهان کردن درمان ارتودنسی خود هستند. ارتودنسی نامرئی (بریس‌های شفاف) با استفاده از قالب‌های سفارشی‌شده، به‌تدریج دندان‌های شما را به موقعیت دلخواه حرکت می‌دهد. بریس‌های نامریی گران‌تر از بریس‌های فلزی هستند؛ اما نه به‌اندازه بریس‌های لینگوال. برای بسیاری از افراد، این هزینه اضافی قابل مدیریت است و ارزش پرداخت را دارد. با این‌حال، ممکن است این گزینه درمانی برای هر نامرتبی یا مشکل دندانی مناسب نباشد.

 

 همواره میتوانید تمامی سوالاتی که ذهن شما را در زمینه ارتودنسی نامرئی درگیر کرده اینجا مطرح کنید.

بریس‌های لینگوال

COST5

بریس‌های لینگوال شکلی دیگری از ارتودنسی نامرئی است. در واقع این بریس‌ها همان بریس‌های فلزی هستند که به‌جای اتصال بر روی دندان‌ها در پشت دندان‌ها قرار داده می‌شوند. (آن سطح از دندان‌های شما که به سمت زبان قرارگرفته است و به آن سطح لینگوال می‌گویند) در نتیجه قابل‌ رؤیت نخواهند بود. بریس‌های لینگوال گران‌ترین نوع بریس‌ها محسوب می‌شوند. قیمت بالای آن‌ها نشان‌دهنده تکنولوژی پیشرفته و مهارت تخصصی مورد نیاز برای نصب آن‌ها است؛ برندهای کمتری در بازار این نوع از بریس‌ها را تولید می‌کنند. بنابراین متخصصین ارتودنسی کمتر این روش را ارائه می‌دهند.

نگهدارنده‌ها

COST6

پس از برداشتن بریس‌ها، اغلب باید برای یک دوره زمانی از نگه‌دارنده‌ها استفاده شود. درحالی‌که معمولاً هزینه نگه‌دارنده‌ها در کل هزینه ارتودنسی دیده می‌شود، اما گاهی اوقات هزینه آن‌ها جداگانه حساب می‌شود.

مدت‌ زمان درمان

 مدت‌ زمان قرارگیری بریس‌ها در دهان از بیماری به بیمار دیگر متفاوت است. هر چقدر مدت ‌زمان استفاده از بریس‌ها طولانی‌تر باشد، ممکن است به تنظیمات بیشتری نیاز داشته باشد، در نتیجه تعداد جلسات ویزیت شما با متخصص ارتودنسی افزایش خواهد داشت؛ که ممکن است هزینه‌های شما را افزایش دهد. همچنین میزان تصحیح مورد نیاز دندان‌ها، بر طول درمان مؤثر است. نامرتبی‌های شدید دندانی و نیاز به تغییر موقعیت استخوان فک و صورت، طول درمان را افزایش داده و نیاز به پیگیری‌های متعدد دارد، در نتیجه هزینه و تعرفه ارتودنسی افزایش می‌یابد.

تخصص و مهارت متخصص

COST7

اگرچه انتخاب یک متخصص ارتودنسی باتجربه می‌تواند هزینه بیشتری برای شما داشته باشد، اما شما سطح بالاتری از خدمات را دریافت خواهید کرد و نتیجه درمان نیز رضایت‌بخش‌تر خواهد بود. یک متخصص ارتودنسی باتجربه پایین‌تر، ممکن است باعث ایجاد دردهای غیرضروری در طول درمان شده و یا باعث آسیب‌دیدگی در دندان‌ها شود، که این امر می‌تواند طول درمان را افزایش داده و هزینه‌های بیشتری به شما تحمیل کند.

سایر هزینه‌های احتمالی

ممکن است در درمان ارتودنسی، بیمار مجبور به پرداخت هزینه‌های اضافی برای سایر موارد ارتودنسی گردد، حتی قبل از آنکه بریس‌ها را در دهان خود قرار دهد. برخی از این هزینه‌های اضافی عبارت‌اند از:

 • کشیدن دندان: اگر دندان‌های شما بیش‌ازحد فشرده باشند و دهان شما فضای کافی نداشته باشد، ممکن است قبل قرار دادن بریس‌ها، کشیدن یک یا چند دندان ضروری باشد.
 • جرم‌گیری عمیق دندانی: اگر دندانپزشک شما شواهدی مبنی بر وجود به بیماری‌های لثه را مشاهده کند، ممکن است قبل از نصب بریس‌ها، جرم‌گیری دندان‌ها را تجویز نماید تا از سلامت لثه و دندان‌ها در آینده اطمینان حاصل کند.
 • پر کردن یا تعویض پرکننده دندان‌ها: اگر شما دچار پوسیدگی یا حفره جدیدی در دندان‌های خود شده باشید و یا اگر لازم باشد مواد پرشده قدیمی دندان خود را تعویض کنید؛ احتمالاً باید قبل از نصب بریس‌های دندانی این موارد را اصلاح کنید. به یاد داشته باشید که انجام این موارد پس از نصب بریس‌ها بسیار دشوارتر خواهد بود، بنابراین قبل از شروع درمان ارتودنسی باید تمام این موارد را اصلاح نمایید.

عوامل دیگری ازجمله سن بیمار و نوع مواد مورد استفاده نیز بر هزینه ارتودنسی تاثیرگذار است.

نکاتی درباره کاهش هزینه‌ارتودنسی

موارد زیر در صورتی که شامل پرداخت هزینه‌های ارتودنسی با بیمه دندانپزشکی نباشید در کاهش هزینه‌ و قیمت ارتودنسی به شما کمک می‌کند:

تشخیص و درمان به‌ موقع

اگر درمان را به‌موقع آغاز کنید، برخی از مشکلات ارتودنسی را می‌توان بدون بریس یا سایر دستگاه‌های ارتودنسی گران‌قیمت درمان نمود. این امر برای کودکان حدود 6 سال، بیشتر صادق است.

مقایسه قیمت‌ها

سعی کنید قیمت درمان را از چند متخصص ارتودنسی مختلف استعلام کنید، زیرا ممکن است قیمت‌ها متفاوت باشد. فقط مطمئن شوید که در حال مقایسه یک درمان مشابه هستید.

در مورد نحوه پرداخت هزینه‌ها بپرسید

یکی از راه‌های کاهش قیمت ارتودنسی در بودجه شما این است که هزینه‌ها را در ظرف چند ماه و یا چند سال به صورت مرحله‌ای پرداخت نمایید.

چه چیزی بر میزان قیمت بریس‌های کودک شما تاثیر می‌گذارد؟

بسیاری از کودکان نیاز به بریس‌های دندانی دارند تا دندان‌هایشان صاف شود و به مشکلات هم ترازی کمک کند. از آنجا که دندان‌های هر کودکی متفاوت هستند، هزینه درمان با بریس کودک شما متفاوت خواهد بود. محدوده قیمت بریس‌های دندانی بستگی به عوامل مختلفی، از جمله نوع بریس و مدت زمان لازم برای آن دارد.

سوالات متداول ارتودنسی

آیا سن من برای درمان ارتودنسی بالا است؟

قطعا خیر. متخصصین ارتودنسی معمولا بسیاری از بیماران بزرگسال را درمان می‌کنند و سن هیچ مانعی برای بهبود لبخند شما با بریس نیست.

درمان من چه مدت طول خواهد کشید؟

این زمان بسته به پیچیدگی مشکل ارتودنسی فرد متغیر است. به طور متوسط، بیشتر درمان‌ها حدود 18 تا 24 ماه به طول می‌انجامند. با این حال، درمان‌های ساده ممکن است ظرف چند ماه تکمیل شوند و موارد پیچیده‌تر می‌توانند تا 3 سال ادامه یابند. هنگامی که مورد ارزیابی قرار گرفتید، متخصص ارتودنسی می‌تواند مدت زمان دقیقی که درمان شما طول خواهد کشید را بیان کند.

آیا نیاز به کشیدن دندان‌های خود دارم؟

این تصمیم تنها زمانی می‌تواند اتخاذ شود که متخصص ارتودنسی ارزیابی کاملی از چهره، دندان‌ها و فک شما انجام دهد. اگرچه اغلب فضای بیشتری برای صاف کردن دندان‌های کج مورد نیاز است، پیشرفت‌های اخیر در تکنیک‌های ارتودنسی به این امر منجر شده است که در حال حاضر کمتر از چند سال پیش، دندان‌ها کشیده می‌شوند. ما همواره تا جایی که امکان پذیر است و در صورتی که منافع بیمار را به همراه داشته باشد، درمان بدون کشیدن دندان را انجام می‌دهیم. اگر کشیدن دندان ضروری باشد، توسط دندانپزشک خود شما انجام خواهد شد.

آیا این درمان درد دارد؟

قرار گرفتن بریس دردناک نیست. با این حال، چند روز پس از آن، دندان‌ها و لثه‌ها اغلب دچار درد ناچیزی می‌شوند، چون دندان‌ها شروع به حرکت می‌کنند. همچنین دور از انتظار نیست که تا زمانی که به بریس عادت کنید، در داخل لب‌ها و گونه‌ها کمی دچار درد و ناراحتی شوید. این وضعیت به زودی برطرف خواهد شد، اما ممکن است بعد از هر بار تنظیم بریس درد کمی را تجربه کنید.

چگونه می‌توانم بریس‌های خود را تمیز نگه دارم؟

در طول مراجعات تنظیم بریس، متخصص ارتودنسی موارد زیر را به شما ارائه خواهد کرد:

 •  چه نوع مسواک و تجهیزاتی استفاده کنید.
 •  اهمیت تمیز کردن دندان‌ها پس از هر وعده غذایی و قبل از خوابیدن
 •  چه زمانی از قرص یا خمیر آشکار ساز پلاک استفاده کنید.
 •  نحوه استفاده از دهانشویه‌های فلوراید

آیا باید از نگهدارنده استفاده کنم؟

پس از صاف شدن دندان‌ها، لازم است از یک نگهدارنده را برای حفظ دندان‌ها در موقعیت جدید خود استفاده کنید. دندانپزشکان معمولا توصیه می‌کنند که این نگهدانده‌ها حداقل به مدت 12 ماه مورد استفاده قرار گیرند و برای کسب بهترین نتایج باید به طور منظم در طول شب در دهان قرار داشته باشند زیرا دندان‌ها می‌توانند در طول زمان به حرکت خود ادامه دهند.

آیا به محافظ دهانی نیاز دارم؟

بسیار مهم است که هنگام انجام ورزش با یک محافظ دهان از دندان‌هایتان محافظت کنید، اطمینان حاصل نمایید که ایمنی دندان‌هایتان را مد نظر دارید.

چند وقت یک بار نیاز به تنظیم بریس دارم؟

برای حفظ حرکت آهسته دندان‌ها به سمت موقعیت مناسب، لازم است بریس‌ها هر 4 تا 12 هفته یک بار تنظیم شوند. پس از تنظیم، ممکن است دندان‌هایتان برای یک یا دو روز احساس ناراحتی کنند، اما این حالت سریع از بین می‌رود. برای بیماران جوان بهتر است به منظور تشویق استقلال و افزایش اعتماد به نفس، خودشان به تنهایی در جلسات قرار گیری و تنظیم بریس مراجعه کنند. البته اطلاعات به روز برای بهبود شرایط، به طور منظم به والدین ارائه خواهد شد.

آیا ارتودنسی عوارضی هم دارد؟

ممکن است بریس‌ها در هنگام قرارگیری اولیه و یا در زمان تنظیم در طول درمان باعث ایجاد ناراحتی شوند. برای سه تا پنج روز اول، ممکن است دندان‌ها در حین گاز گرفتن دچار درد شوند. لب‌ها، گونه‌ها و زبان نیز ممکن است یک تا دو هفته دچار حساسیت باشند تا اینکه سفت شوند و با بریس‌ها سازگاری پیدا کنند. بعضی از تجهیزات ممکن است طی یک یا دو روز صحبت کردن را با مشکل مواجه کنند. لوازم آسیب دیده می‌توانند طول مدت درمان را افزایش داده و منجر به بروز نتیجه منفی می‌شود. ذرات غذایی و انباشت پلاک در اطراف تجهیزات ارتودنسی می‌توانند منجر به تخریب مینای دندان، ایجاد پوسیدگی و نشانه‌های سفید دائمی بر روی دندان‌ها شوند.

آیا در زمان بارداری مجاز به استفاده از بریس هستم؟

استفاده از بریس در حین بارداری به هیچ وجه مشکلی نخواهد داشت. با این حال دو مسئله وجود دارد که باید مراقب باشید، تورم لثه‌ها و اشعه ایکس. بارداری تعادل هورمونی بدن شما را تغییر می‌دهد و این تغییر می‌تواند باعث بیماری لثه در بارداری یا لثه‌های متورم شود. این وضعیت دقیقا یک پاسخ افراطی به پلاکی است که در دهان شما وجود دارد. اصلاح وضعیت بهداشت دهان و دندان را بهبود می‌بخشد. مشکل اشعه ایکس ساده است. به متخصص ارتودنسی خود اطلاع دهید که باردار هستید و تا زمانی که فارغ شوید، اجازه ندهید پزشک یا همکاران او هیچ گونه اشعه ایکسی از دهان شما بگیرند.

 

پاسخی بگذارید

به این پست امتیاز دهید.
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu