پیشگیری از مشکلات دندانپزشکی حین درمان ارتودنسی (سیم کشی) دندان


photo_2017-09-06_09-08-16

ناراحتی ناشی از سیم‌های ارتودنسی، راهی است برای دستیابی به لبخندی زیبا در زندگی. اما حضور سیم­‌کشی‌ها برخی محدودیت­‌ها را به دنبال دارد و مراقبت بیشتری از دندان‌ها را می‌طلبد.

5 مشکل برای مراقبت از دندان‌­ها زمانی که سیم­ کشی­‌ها حضور دارند

هنگامی که از سیم­ کشی­‌ها استفاده می­‌کنید، شما باید از مشکلاتی که می­‌توانند در رابطه با دندان‌­هایتان به وجود آیند، آگاه باشید و بدانید که چه اقدامات پیشگیرانه‌ای را باید انجام دهید.

  • دمینرالیزاسیون: هنگامی غذاها و باکتری‌ها به یکدیگر بپیوندند، یک محیط اسیدی را به وجود می‌­آورند که می‌­تواند به دندان‌های شما آسیب برساند. اسید، مواد معدنی و مینای دندان را تجزیه می‌­کند و لکه سفید رنگی را به جای می‌­گذارد. این لکه می‌تواند به شکل سیم­ کشی‌­ها درآمده و حتی پس از خارج کردن سیم­ کشی‌­ها نیز باقی بماند. برای جلوگیری از این اتفاق، شما باید پس از هر وعده­ غذایی از مسواک استفاده کنید و از مصرف غذاهای قندی و چسبنده اجتناب نمایید.
  • ورم لثه: هنگامی که لثه­‌های اطراف دندان­‌ها ملتهب می­‌شوند، ممکن است ورم کردن لثه­‌ها آغاز شود. این اتفاق، مرحله آغازین بیماری لثه یا پریودنتایتیس می­‌باشد. اولین علائم این بیماری معمولاً لثه­‌های قرمز رنگ و متورمی است که با مسواک زدن دچار خونریزی می­‌شوند. اگر این مشکل بدون اقدامات درمانی رها شود، می­‌تواند به از دست دادن دندان نیز منجر شود. علی رغم اینکه استفاده از نخ دندان و تمیز کردن دندان­‌ها و لثه­‌ها می­‌تواند با وجود سیم­ کشی‌­ها مشکل­ ساز باشد، اما این اقدامات، راهکارهایی برای حفظ بهداشت دهان شما هستند.
  • حساسیت: احساس درد در هنگام خوردن غذاهای داغ یا سرد. حساسیت دندانی زمانی اتفاق می‌افتد که اعصاب در نتیجه ساییدگی و پوسیدگی مینای دندان در معرض قرار گرفته باشند. برای جلوگیری از این وضعیت، بسیار مهم است که با استفاده از مسواک­‌هایی با موهای نرم، با ملایمت مسواک بزنید و به صورت منظم شستشو انجام دهید. اگر شما سابقه حساسیت دندانی داشته‌­اید، با دندانپزشک خود درباره درمان، خمیر دندان­‌های مخصوص و به کار بردن فلوراید صحبت کنید.
  • پلاک: همگی ما در مورد پلاک­‌ها شنیده­‌ایم، پوسته نازکی که به وسیله باکتری­‌های موجود در دهان ما ساخته می­‌شود. اما آیا شما می­‌دانستید آنچه که این باکتری­‌ها تولید می­‌کنند واقعاً می­‌تواند دندان‌های شما را فرسوده کند و در نهایت منجر به پوسیدگی شود. مسواک زدن روزانه در همین مورد به کار می­‌آید. تمیز کردن منظم و هر روزه­ ی دندان‌هایتان است که می­‌تواند از ایجاد پلاک جلوگیری کند.
  • جرم دندان: پلاک‌­ها به جرم تبدیل می­‌شوند؛ طیفی از رنگ‌­ها و نیز بدون رنگ، از جمله پوسیدگی دندان، بیماری لثه و از دست دادن دندان. تنها راه برای پاکسازی دهان از جرم دندان، پاکسازی و تمیز کردن حرفه­‌ای و دقیق است. وجود سیم­ کشی­، تمیز کردن دندان­‌ها و خط لثه را مشکل می‌سازد، بنابراین این موضوع می­‌تواند دندان شما را برای ایجاد جرم مستعد سازد. کودکان و نوجوانان نیاز دارند که این موضوع به آنها یادآوری شود. اما باز هم، عادت­‌های روزانه مناسب برای مراقبت از دندا‌ن­‌ها و رژیم غذایی سالم می‌­تواند از پلاک و جرم جلوگیری کند.

جلوگیری از مشکلات دندانی

فارغ از اینکه شما از اینویزالاین استفاده می‌­کنید یا از سیم­ کشی‌­های استاندارد، شما نیاز دارید که دندان­‌هایتان را در هر زمانی به خوبی تمیز کنید. هر غذایی که بین دندان­‌های شما یا سیم­ کشی‌­ها به دام می­افتد، امکان آن را دارد که مشکلات دندانی جدی را به دنبال داشته باشد. هر دندان را با استفاده از خمیر دندان و یک مسواک با موهای نرم تمیز کنید. همواره از یک آینه استفاده کنید تا بتوانید از نزدیک به فاصله بین دندان­‌ها و سیم ­کشی­‌ها نگاه کنید و مطمئن شوید که کار خود را تمام و کمال انجام داده‌­اید. همچنین از یک دهانشویه ملایم استفاده کنید تا از محافظت بیشتری برخوردار شوید. اگر هر گونه درد، شل شدن یا آسیب در سیم ­کشی‌­ها احساس کردید، لازم است هر چه سریع‌تر به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

سیم­ کشی­ می­‌تواند زندگی شما را تغییر دهد. اگر شما به خوبی از دهان و دندان خود مواظبت کنید و مراقب رژیم غذایی خود باشید، با یک لبخند زیبا و جدید غافلگیر خواهید شد.

پاسخ دهید

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu