چرا بیماران ارتودنسی در بهار بیشتر درد مفصل فک (TMD) دارند؟


در بیماران ارتودنسی، در فصل بهار درد مفصل گیجگاهی فکی به بیشترین حد خود می‌رسد. در فصل بهار بیشتر دیده می‌شود که والدین به همراه نوجوانانی که از درد مفصل گیجگاهی فکی رنج می‌برند به مطب متخصص ارتودنسی مراجعه می‌کنند.

چرا این اتفاق می‌افتد؟ درد مفصل گیجگاهی فکی چیست؟ و چرا درد مفصل گیجگاهی فکی در فصل بهار همه گیر می‌شود؟در اینجا تمام آنچه که باید در مورد TMD بدانید آورده شده است.

درد مفصل گیجگاهی فکی چیست؟

عبارت TMD به معنی اختلال موقت مفصل فک پایین است و توصیف کننده‌ی مشکلات مربوط به فک بیمار، مخصوصا عضلات درگیر در جویدن، قورت دادن، و صحبت است. TMD معمولا با درد ناگهانی، صدای تق تق مختصر یا صدای ناگهانی در آرواره، و مشکل در باز کردن فک همراه است. در موارد شدیدتر، ممکن است فک در هنگام باز و بسته شدن، قفل شده و باعث مشکلات دیگری مانند سردرد و گیجی شود.

علت اصلی TMD مشخص نیست اما وجود برخی از بیماری‌ها از جمله ترومای صورت، آسیب گردن، دندان قروچه یا فشار فک و استرس باعث تشدید آن می‌شوند. TMD ممکن است دوره‌ای یا مزمن باشد. اکثر افرادی که از TMD مزمن رنج می‌برند، زنان جوانی هستند که به بیماری‌های مزمن دیگری نیز مبتلا می‌باشند.

چرا TMD در فصل بهار رایج‌تر است؟

TMD اغلب در اثر استرس ایجاد می‌شود، و فصل بهار فصل پر استرسی در زندگی اکثر نوجوانان است. معمولا نوجوانان بزرگ‌تر در حال فارغ التحصیلی از دبیرستان و ترک خانه به منظور ادامه تحصیل در دانشگاه هستند. دیگر نوجوانان در تلاش برای به دست آوردن یک شغل تابستانی قبل از اتمام سال تحصیلی می‌باشند. همچنین، اکثر نوجوانان نیز درگیر امتحانات پایانی هستند.

حتی دانش آموزانی که در امتحانات نمرات بالا کسب می‌کنند نیز ممکن است به TMD ناشی از استرس دچار شوند. به همین دلیل، در چنین مواردی حمایت والدین از اهمیت بسیاری برخوردار است. همچنین توصیه می‌شود که نوجوانان تحت معایناتی قرار گیرند تا مشخص شود که درد آنها در اثر استرس ایجاد شده و دلیل درد مشکل بایت یا فک (که باید با استفاده از بریس، اینویزیلاین یا دیگر روش‌های درمان با ارتودنسی اصلاح شوند) نیست.

برای کمک به نوجوان مبتلا به TMD چه باید کرد؟

استرس یکی از واقعیت‌های زندگی است که همه با آن روبرو هستند و باعث می‌شود رفع درد ناشی از TMD کمی دشوار شود. معمولا والدین نمی‌توانند استرس موجود در زندگی کودکان، مخصوصا زمانی که کودک به مدرسه می‌رود، را کاهش دهند، اما می‌توانند به کودک کمک کنند تا بتواند استرس خود را به خوبی مدیریت کند.

والدین پس از اطمینان از اینکه علت TMD وجود بیماری‌ نیست، می‌توانند با کودکان و متخصصین ارتودنسی مشورت کرده و ترکیبی از روش‌های درمانی مناسب برای کاهش سریع درد را بیابند.

 برخی از روش‌های توصیه شده برای کاهش درد TMD عبارتند از:

• استفاده از کمپرس گرم در محل درد به منظور کاهش تنش عضلانی

• ماساژ و مالش آرام محل به منظور آزاد و شل کردن عضلات تحت فشار

• کمک به نوجوانان به منظور آموزش نحوه‌ی آگاهی نوجوانان از زمان فشار به آرواره‌ها یا دندان قروچه به آنها

• استفاده از روش‌های تمدد اعصاب مانند یوگا و مدیتیشن برای کمک به ایجاد آرامش اعصاب و کاهش استرس

از نوجوانان بخواهید که برای جلوگیری از فشار به فک و دندان قروچه در هنگام خواب از محافظ دندانی استفاده کنند.

اگر کودک شما مشکل خاصی در مدیریت استرس دارد، مراجعه به یک درمانگر مجاز یا یک متخصص بهداشت روان می‌تواند برای او مفید باشد.

در نظر داشته باشید که درمان TMD فقط شامل کاهش یا رفع درد نیست. با اینکه ممکن است بتوانید علائم درد را برطرف کنید، اما رفع استرسی که باعث درد شده نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. در غیر این صورت، درد بارها و بارها باز خواهد گشت.

آیا بریس‌ها بر نحوه‌ی درمان TMD تاثیر می‌گذارند؟

اگر کودکتان براکت فلزی یا الاینرهای شفافی مانند اینویزیلاین داشته باشد، نمی‌توان از برخی از روش‌های درمانی موجود برای TMD (مانند محافظ‌های دندانی شبانه) برای او استفاده کرد. در چنین مواردی، استفاده از یکی از روش‌های درمانی ذکر شده در بالا توصیه می‌شود. متخصص ارتودنسی در تعیین بهترین روش مناسب برای کاهش درد کودک به شما کمک خواهد کرد.

 به یاد داشته باشید که TMD هرگز کاملا از بین نمی‌رود. اگر کودک مستعد ابتلا به درد فک در زمان استرس است، پس باید انتظار داشته باشید که هر موقع کودک با مشکلی مواجه شد، درد فک نیز برگردد. با اطلاع از این موارد و آشنایی با روش‌های کاهش درد، می‌توانید در هر زمان که درد فک به سراغ کودک آمد، به او کمک کنید تا بر TMD غلبه کند.

پاسخ دهید

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu