چشم اندازی به 50 سال آینده در ارتودنسی


50yerars

در پنجاه سال گذشته، درمان ارتودنسی تغییرات بسیار بزرگی را در زمینهٔ روش‌های ردیف کردن دندان‌ها تجربه کرده است، این تغییرات شامل معرفی روش جدید ارتودنسی نامرئی یا اینویزالاین می‌باشد، البته همچنین روش‌های گذشته مانند سیم‌کشی‌های فلزی با درد کمتری همراه شده‌اند، مؤثرتر می‌باشند و نیز در دهان بیمار کمتر جلب ‌توجه می‌کنند. این به آن معناست که در پنجاه سال آینده، احتمال دارد که تغییراتی اساسی درزمینه ارتودنسی ایجاد شود. شاید در پنجاه سال آینده، هیچ‌کس از سیم‌کشی فلزی دندان استفاده نخواهد کرد، روشی که پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌هایشان از آن استفاده می‌کرده‌اند.

در پنجاه سال آینده درمان ارتودنسی به چه صورت خواهد بود؟

در اینجا به برخی از تفکر و تعمقات در اینکه درمان ارتودنسی در پنجاه سال آتی به چه صورت خواهد بود، می‌پردازیم:

تکنولوژی

در حال حاضر تکنولوژی‌هایی در دست است که می‌توانند مدت ‌زمان درمان را به نصف برسانند. درمان‌هایی که در گذشته 18 ماه به طول می‌انجامیدند اکنون ممکن است تنها به 9 ماه زمان درمان نیاز داشته باشند. در طی پنجاه سال آتی، تکنولوژی ممکن است وجود داشته باشد که بتواند مدت ‌زمان درمان را تا حد فوق‌العاده‌ای کوتاه کند. ممکن است روش‌هایی قادر باشند که دندان‌های یک بیمار را در طی یک یا دو ماه ردیف و صاف کنند. در حال حاضر این امر ممکن است برای ما عجیب باشد، زیرا یک فرد معمولی باید از سیم‌ کشی دندان یا اینویزالاین برای هجده ماه استفاده کند، اما هرچه بیماران بیشتر خواهان روش‌هایی سریع‌تر برای حرکت دادن و تغییر دادن دندان‌هایشان باشند، می‌توانند تکنولوژی‌هایی را ببینند که برای رسیدن به این هدف طراحی می‌شوند.

ردیف کردن دندان‌ها خود احتمالاً در حال تغییرات چشمگیری نیز می‌باشد. سیستم‌هایی مانند اینویزالاین ممکن است حتی رایج‌تر از امروز شوند. این روش‌ها تا حدی ممکن است رواج یابند که هیچ‌کس در واقع برای ردیف کردن دندان‌های خود چیزی را به آن‌ها نمی‌چسباند؛ و اگرچه سیم‌کشی‌های فلزی ممکن است همچنان برای موارد پیچیده و دشوار، از جانب بیمار انتخاب شوند اما احتمال اینکه روشی مانند اینویزالاین به پیشرفت خود ادامه دهد تا بتواند برای هر مشکلی با هر شدتی مورد استفاده قرار بگیرد، به ‌مراتب بیشتر می‌باشد.

این تکنولوژی همچنین احتمالاً در جهت کوچک‌تر کردن و نیز کمتر جلوه دادن روش‌های ارتودنسی پیشرفت‌هایی خواهد کرد. ادامه دادن استفاده از ابزارهای پلاستیکی که در حال تبدیل ‌شدن به یک قانون می‌باشد، احتمالاً امری عادی خواهد شد. حتی اگر هنوز هم از سیستم‌هایی استفاده شود که باید براکت به دندان چسبانده شود، این احتمال وجود خواهد داشت که این براکت‌ها کاملاً شفاف باشند.

در پنجاه سال آینده، ممکن است یک تکنولوژی را مشاهده کنیم که به دندان‌ها کمک می‌کند تا در حالتی ردیف‌تر رشد کنند، بجای آنکه وقتی دندان‌ها به رشد کافی خود رسیدند سعی در ردیف کردن آن‌ها کنیم. اگر دندان‌ها را وادار کنیم تا در حالتی ردیف‌تر رشد کنند، به هیچ سیم‌کشی فلزی یا الاینرها برای وادار کردن آن‌ها برای جابجا شدن در موقعیتی بهتر نیاز نخواهیم داشت.

بیماران

در طی پنجاه سال آینده، بیماران نیز احتمالاً تغییر کنند. در گذشته، معمول‌ترین بیماران برای درمان ارتودنسی، افرادی در سنین نوجوانی بودند. امروزه، بیماران ارتودنسی شامل همه‌ی گروه‌های سنی می‌شوند، از کودکان گرفته تا نوجوانان و بزرگسالان. این تصور غلط که باید برای ردیف کردن دندان‌هایتان در سن نوجوانی باشید، از بین رفته است. امروزه بسیاری از متخصصین ارتودنسی در واقع ممکن است اکثراً به درمان بزرگسالان بپردازند و بیماران کودک یا نوجوان کمی دارند. در آینده، احتمال دارد این روند ادامه یابد تا جایی که اکثر بیماران ارتودنسی افراد بزرگسال باشند، درحالی‌که هنوز هم تعداد زیادی از نوجوانان و کودکان درمان می‌شوند.

پاسخ دهید

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
به اشتراک بگذارید:


wer
5wu